Spojte se s přírodou

Jak důležitá je příroda a well-being?

ÚVOD

 

Pouhých pár minut strávených v přírodě každý den vám může pomoci zvednout náladu, zklidnit vaši mysl a utřídit si myšlenky. Zjistěte více o tom, jak důležitá je příroda pro vaši osobní duševní pohodu a všímavost.

 

Wellness se rychlé stává nepostradatelnou součástí našich životů. Je to filozofie a soubor technik, které už staletí lidé praktikují, aby byli více propojeni se sebou samotnými a svým okolím. Pomáhá nám dosáhnout klidu a úlevy, a to zejména v dnešním světě, který nám klade čím dál větší nároky a ve kterém snadno ztrácíme kontakt se sebou samotnými.

Co je to wellness?

 

Wellness bývá popisováno jako aktivní proces vnitřního uvědomování a rozhodování se pro zdravý a naplněný život. Jde tu o víc než jen vyhnout se nemocím – je to neustále se měnící proces růstu a vývoje, který se týká všech aspektů vašeho života, a proto je tak důležitý. Wellness se často dělí na 6 odlišných oblastí a někdy dokonce až na 12. V tomto článku se zaměříme na 8 oblastí wellness, abychom vám poskytli vyvážený pohled na to, oč v něm běží, a představili vám způsob, jak na sobě můžete pracovat.

1. Tělo

Wellness těla se týká všech aspektů našeho tělesného zdraví. Spočívá v udržování zdravého těla prostřednictvím výživné stravy, dostatečného spánku a pohybu. Co se týče pohybu, nemusí se jednat o žádné vrcholové sportovní výkony, bohatě postačí, když si každý den vyrazíte na procházku, abyste se nabažili přírody a krajiny. Součástí wellness těla je i naslouchání vašemu tělu a pečování o něj, když začne vykazovat známky nemoci nebo únavy.

2. Duše

Duševní wellness spočívá v navazování interakcí se světem prostřednictvím učení, řešení problémů a využívání tvořivosti. Toho můžete dosáhnout mnoha způsoby – od poznávání nových věcí na internetu, přes studium nového oboru, čtení knih, ručních prací, návštěvu divadla nebo poznávání světa kolem vás, když vyrazíte na zdravou procházku.

3. Emoce

Emoční wellness je především o porozumění svým pocitům, o jejich vyjadřování a o efektivním vypořádávání se se stresem. Velice důležitý nástroj, který vám v tomto pomůže, je všímavost neboli mindfulness. Můžete vyzkoušet spoustu cvičení k posílení well-being a vybrat si z nich to, které je pro vás nejlepší. Patří mezi ně mimo jiné jóga, tai chi a meditace. Všímavost můžete cvičit i ve sprše. Jak na to:

  • Neberte si s sebou do koupelny žádná elektronická zařízení.
  • Připravte si ručník a veškeré ostatní věci, které budete potřebovat, a s každou věcí zacházejte jemně.
  • Když se svlékáte, každý kus oblečení pečlivě a uvědoměle složte.
  • Hluboce se zamyslete nad tím, jak se budete sprchovat a krásně očistíte své tělo a mysl.
  • Vnímejte, jak voda dopadá na vaše tělo a buďte vděční za to, že máte teplou tekoucí vodu.
  • Pečlivě sledujte své myšlenky, které se mohou obracet k minulým či budoucím událostem.
  • Myjte své tělo jinak, než jste zvyklí.
  • Hluboce dýchejte a umožněte vůni sprchového gelu, aby naplnila vaše tělo.
  • Po osprchování se usušte a zanechte koupelnu čistou a připravenou na příští koupel.

Na internetu najdete spoustu příruček o všímavosti pro začátečníky, které vám pomohou vydat se na cestu k uvědomělému životu.

4. Spiritualita

Spiritualita wellness je o poznávání a rozvíjení hodnot, které vám pomohou v hledání smyslu. Někteří lidé tak činí praktikováním náboženství, zatímco jiní mohou hledat smysl dalšími cestami. Mnoho lidí shledává cvičení k posílení všímavosti užitečné k objevování a rozvíjení smyslu ve spirituální rovině.

5. Sociální

Sociální wellness se zabývá interakcemi a vztahy s ostatními lidmi. Spočívá ve vytváření vazeb a přispívání do komunit a životů ostatních lidí. Je to klíčový způsob, jak budovat a rozvíjet podpůrnou síť v rámci rodiny, přátel a intimního vztahu, na kterou se mohou všichni spolehnout.

6. Životní prostředí

Environmentální wellness nás vede k životnímu stylu, který respektuje naše okolí a životní prostředí. Příroda a krajina hrají klíčovou roli v této oblasti wellness. Trávit čas v přírodě a vážit si jí může být samo o sobě forma všímavosti. Může vás to uklidnit, zbavit stresu a propojit se světem i se sebou samými. Zkuste si sami vyjít ven nebo vyražte na procházku do lesa a aktivně vstřebávejte zvuky, vizuální vjemy a vůně přírody. Nikam se nežeňte, dlouze si vychutnávejte vůni čerstvého vzduchu a květin, buďte potichu a poslouchejte ptáky a šustění listů na stromech. Brzy se budete cítit lépe a více propojení s okolním světem. Z přírody můžete čerpat energii i u sebe doma prostřednictvím zahrádkaření, pěstování pokojových rostlin, dokonce i používáním produktů s přírodními složkami. Palmolive nabízí širokou řadu produktů péče o pleť, které obsahují esenciální oleje a přírodní složky, například Palmolive Wellness Massage, jemný peelingový sprchový gel s mořskou solí, aloe & esenciálními oleji. Zavřete oči a vdechněte jemnou vůni přírody.

7. Peníze

Finanční wellness se zabývá tím jak mít pod kontrolou své finanční výdaje. To je nutné vzhledem k tomu, že peníze hrají důležitou roli v našich životech a když jich nemáme dost, může to negativně ovlivnit naše zdraví. Když se naučíte, jak efektivně nakládat s penězi a rozpočtem, pomůže vám to ulevit od zbytečného stresu.

8. Práce

Pracovní wellness se točí okolo vašeho profesního života. Jeho součástí je být užitečný a přispívat k veřejnému dobru a získat si za to uznání. Práce bývá pro mnoho z nás hlavním stresovým faktorem, takže je důležité věnovat ji pozornost, abyste se ujistili, že vaše pracovní prostředí je pro vás prospěšné.

Palmolive Naturals

PALMOLIVE AROMA MOMENTS

 

OBJEVTE VÍCE

Spojte se s přírodou

Přečtěte si více

Vůně a složky

Přečtěte si více